Nadštandardné služby a vybavenie

V našej ambulancii ponúkame svojim pacientom i nadštandardné služby

1. GUNA MD kolagénové injekcie na terapiu bolesti pohybového aparátu

Rad prípravkov COLLAGEN MEDICAL DEVICES sú certifikované zdravotnícke pomôcky na terapiu bolesti pohybového aparátu. Sú vyrábané talianskou spoločnosťou Guna, ktorá sa už viac ako dvadsať rokov zaoberá farmaceutickým výskumom. Spoločnosť Guna tradične vo svojich prípravkoch využíva predovšetkým telu vlastné látky vo fyziologických koncentráciách v kombinácii s rastlinnými extraktmi a ďalšími prírodnými látkami. Konceptom je teda čo najprirodzenejšie regulovať fyziologické funkcie nášho organizmu tam, kde je to potrebné. Do konceptu tohto inovatívneho lekárskeho odvetvia tzv. „Fyziologickej regulačnej medicíny“ sa radia aj MD kolagénové injekcie.

Jedná sa o kompletný rad prípravkov na liečbu bolesti spôsobenej všetkými formami ochorenia pohybového a podporného aparátu. Zmierňujú bolesť a zlepšujú pohyblivosť kĺbov spomalením fyziologickej degenerácie kĺbov a pridružených tkanív, a to vždy v tej oblasti, pre ktorú sú určené. Zároveň zmierňujú poškodenie spôsobené starnutím, nesprávnym držaním tela, sprievodnými chronickými ochoreniami, poraneniami a úrazmi. Obsahujú kolagén, ktorý pôsobí proti ochabnutosti spojivového tkaniva a látky rastlinného a minerálneho pôvodu, ktoré napomáhajú transportu kolagénu do cieľového tkaniva. Účinkujú komplexne na bolesti pohybového aparátu.

Benefity

  • Účinnosť
  • Bezpečnosť
  • Znášanlivosť
  • Bez alergických reakcií
  • Prírodný pôvod
  • Pre všetky vekové kategórie
  • Bez rizika liekových interakcií
  • Možnosť kombinácie s inou liečbou

Prípravky sú dostupné v balení po 10 a 50 ampuliek. Nie sú viazané na lekársky predpis a sú k dostaniu v lekárni. Aplikácia je rýchla, minimálne bolestivá (aplikácia subkutánna, intradermálna, intramuskulárna, intraartikulárna). Ideálne je absolvovať kúru 10 kolagénových injekcií, avšak záleží na type problému a odporúčania lekára.

Štandardným protokolom je použitie jednej až dvoch ampuliek 2-3x týždenne po dobu prvých dvoch týždňov podľa závažnosti a klinického stavu; následne jedno ošetrenie týždenne až do úľavy od bolesti. Úľava od bolesti sa zvyčajne dostavuje po prvom až treťom ošetrení.

Prípravky MD kolagénové injekcie sú dostupné v 13 rôznych typoch:

  • MD-NECK na bolesti v oblasti krčnej chrbtice
  • MD-THORACIC na bolesti v oblasti hrudnej chrbtice
  • MD-LUMBAR na bolesti v lumbosakrálnej oblasti chrbtice
  • MD-ISCHIAL na bolesti v ischiatickej oblasti chrbtice
  • MD-SHOULDER na bolesti ramenného kĺbu
  • MD-HIP na bolesti v oblasti bedier
  • MD-KNEE na bolesti kolenného kĺbu
  • MD-SMALL JOINTS na bolesti malých kĺbov
  • MD-POLY na bolesti kĺbov
  • MD-MUSCLE na bolesti svalov
  • MD-NEURAL na neuropatickú bolesť
  • MD-MATRIX na spevnenie spojivového tkaniva
  • MD-TISSUE na antioxidačnú ochranu spojivového tkaniva

2. Podávanie infúznej liečby

3. Obstreky

Prístrojové vybavenie

DermLite dermatoskop

Ide o vyšetrenie metódou epiluminiscenčnej mikroskopie. Kožný povrch znamienka sa detailne prezrie dermatoskopom, alebo zjednodušene povedané niekoľkonásobne (10 – 20x) zväčšujúcou lupou so svetlom. Vyšetrenie znamienok bolo známe už v 17. storočí, no najrýchlejšie sa táto metóda rozvíja posledných 10 rokov. Jedným z dôvodov je aj zvyšujúci sa výskyt najzhubnejšieho kožného nádoru – malígneho melanómu. Cieľom tohto neinvazívneho vyšetrenia je odlíšiť pigmentové kožné prejavy od tých bez pigmentu, zhubné od nezhubných, pomôcť  lekárovi rozhodnúť sa, ktoré znamienko je potrebné odstrániť a ktoré stačí len sledovať s odstupom času.  Dermatoskopia predovšetkým zvyšuje diagnostické skóre pre malígny melanóm a tým zvyšuje šancu na dlhodobé prežívanie u onkologických pacientov.
 

ABI

Zariadenie MESI ABPI MD vykonáva v porovnaní s Dopplerovou sondou automatické merania indexu ABI. Inovatívna technológia umožňuje zariadeniu poskytovať presné a objektívne výsledky, na základe ktorých môžu lekári diagnostikovať ischemickú chorobu dolných končatín s veľkou spoľahlivosťou.

Index členok – rameno (angl. Ankle Brachial Index – ABI) má vysokú výpovednú hodnotu v predpovedi:

  • srdcového infarktu
  • cievnej mozgovej príhody.
 
Meranie ABI prispieva k odhaleniu systémového aterosklerotického postihnutia artérií a tým znižuje riziko fatálnej srdcovej a mozgovocievnej príhody.
 
Hodnota ABI < 0,9 upozorňuje s presnosťou 95%, v porovnaní s angiogramom, ako zlatým štandardomna nebezpečie ICHDK – ischemickej choroby dolných končatín.
Nový prístroj  v našej ambulancii stanoví túto hodnotu, jednoducho, rýchlo a presne. Odporúčame ho všetkým našim pacientom ako súčasť preventívnej prehliadky.

24 - hodinové meranie krvného tlaku

Ambulantné 24 hodinové meranie krvného tlaku (tlakový holter) sa štandardne vykonáva v ambulanciách internistov a kardiológov, kde sú ale dlhé čakacie doby. Preto sme pre našich pacientov prístroj zakúpili aj do našej ambulancie.  Vyšetrenie je jednoduché, pohodlné a hlavne výpovedné. Pomáha objektivizovať reálny a celodenný vývoj krvného tlaku.

Toto vyšetrenie sa vykonáva:
 
  • Ako pomôcka pri diagnostikovaní vysokého tlaku. Eliminuje chyby a nedostatky náhodného a jednorázového merania v ambulancii a nepresnosti domáceho merania tlaku. Vyšetrenie tlakovým Holterom nám poskytuje reálny a objektívny obraz o celodennom vývoji krvného tlaku- od ranného prebudenia, cez jednotlivé fázy dennej aktivity až po spánok.  Aj keď si pacient meria doma tlak 2-3x denne, nemáme obraz o hodnotách pri rannom vstávaní, pri pití kávy, rozčúlení v práci, šoférovaní, pri fyzickej záťaži, o hodnote krvného tlaku počas spánku…
  • Ako objektivizácia poklesu nočného krvného tlaku a pulzovej frekvencie. U každého z nás klesá nočný tlak minimálne o 10%. Niektorí pacienti ale majú skoro rovnaké tlaky cez deň, aj v noci. Toto je pre lekára mimoriadne dôležitá informácia pre ďalšiu diagnostiku a liečbu.
  • Ako kontrola liečby u už liečených pacientov na vysoký tlak – individuálne nastavenie užívania liekov, prihliadajúc na  denné a nočné aktivity pacienta, úprava liečby u pacientov s kolísavým tlakom, u pacientov s vysokým ranným krvným tlakom, u starších pacientov so sklonom k pomalšiemu vstrebávaniu liekov.
  • Ako pomôcka pri kontrole krvného tlaku u pacientov s cukrovkou, s postihnutím obličiek, po náhlej cievnej mozgovej príhode, kde hodnoty krvného tlaku musia byť ešte prísnejšie strážené.
  • Pri bolestiach a točení hlavy, únave, nevýkonnosti.
  • U ľudí s podozrením na syndróm bieleho plášťa. Títo ľudia majú vysoký tlak, pokiaľ je meraný lekárom, ale inak majú v domácom prostredí úplne normálny tlak. Tlakový Holter nám dá informácie, či je nutné danému pacientovi nasadiť lieky na tlak, prípadne či meniť ich dávky, druh a ich spôsob užívania.
Ako prebieha vyšetrenie?
 
  • Na vyšetrenie 24 hodinového ambulantného monitorovania tlaku nie je potrebná žiadna špeciálna príprava. Vyšetrovaný pacient by sa mal vyhnúť činnostiam, ktoré by mohli viesť k poškodeniu prístroja (kúpanie, sprchovanie, extrémne športy).

  • V deň vyšetrenia Vám v ambulancii naložíme na rameno manžetu tlakomeru  a do kapsičky na pás prístroj, ktorý bude automaticky merať Váš tlak každých 30 minút a v noci každú hodinu. Meranie tlaku bude prebiehať 24 hodín, aby sme zaznamenali Váš celodenný a nočný rytmus. Prístroj si hodnoty ukladá do pamäti a nasledujúci deň Vám ho zložíme a spolu s Vami vyhodnotíme.

  • Hodnoty tlaku je dôležité porovnať s  tabuľkou činností, ktoré ste v deň vyšetrenia vykonávali a ktoré si budete zapisovať. Je rozdiel, či zvýšenie krvného tlaku prístroj zaznamená pri fyzickej námahe, alebo v kľude, počas dňa, alebo v noci. Preto merané hodnoty vyhodnocujeme spolu s pacientom, ktorý nám vie povedať, čo v danom čase robil, kedy šiel spať a kedy vstával. Častokrát sú pacienti veľmi prekvapení, pri ktorých aktivitách sa im krvný tlak zvýši až na nebezpečné hodnoty.
 
Zmeny sa pri neliečenom  a nedostatočne liečenom vysokom tlaku v krvnom riečisku dejú potichu a nenápadne. Pôsobenie vysokého tlaku najmä na cievy mozgové, obličkové, očné a cievy srdcového svalu majú za následok náhlu cievnu mozgovú príhodu, srdcový infarkt, zlyhanie obličiek, poruchu zraku. Vysoký krvný tlak zvykneme podceňovať, veď nič necítime, nič nás nebolí. Málokto si krvný tlak pravidelne kontroluje, zväčša nám ho náhodou namerajú na preventívnej prehliadke. Vysoký tlak sa nezníži sám, treba ho liečiť. Optimálne nastavenie liekov je pre ďalšiu liečbu kľúčové.